Matematik

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Emmy Noether - Kadın Matematikçi

Emmy Noether 1892-1835 yılları arasında yaşamıştır.

Almanya'da doğan ve bir Yahudi olan Emmy Noether kadın olması nedeniyle üniversite eğitimini ertelemek zorunda kaldı. Doktorasını tamamladıktan sonra yine kadın olması sebebiyle Göttingen Üniversitesi'nde "resmi olmayan" öğretim üyesi olarak işe başladı, fakat Yahudi olduğundan 1933 yılında bu işini kaybetti.

Nasurittin Tusi

Özellikle Avrupa'da son yüzyıl içinde hakkında en çok makale yazılan bilginimizdir. Buna sebep, Hülagu Han zamanında 1529 yılında Merage şehrinde kurduğu ve bilim tarihinde Merage Rasathanesi olarak bilinen rasathanesindeki çalışmaları ve ortaya koyduğu eserleri Yunan Matematikçisi Öklid'in eserlerine yazdığı şerhlerdir.

Nasiruddin Tusi'nin Merage Rasathanesi'nin çalışmaları üzerinde durmuyoruz. Matematik'le ilgili çalışmaları aşağıdaki gibi özetlenebilir.

Ali Kuşçu

(I)

( ? - 1474)

Türk-İslam Dünyası astronomi ve matematik alimleri arasında, ortaya koyduğu eserleriyle haklı bir şöhrete sahip Ali Kuşçu, Osmanlı Türkleri'nde, astronominin önde gelen bilgini sayılır.

"Batı ve Doğu Bilim dünyası onu 15. yüzyılda yetişen müstesna bir alim olarak tanır." Öyle ki; müsteşrik W .Barlhold, Ali Kuşcu'yu "On Beşinci Yüzyıl Batlamyos'u" olarak adlandırmıştır.

Sayfalar

RSS - Matematik beslemesine abone olun.